Skip to content
Home » Ką ūkininkai turėtų daryti kitaip nei darė jų tėvai ar seneliai?

Ką ūkininkai turėtų daryti kitaip nei darė jų tėvai ar seneliai?

Žemės ūkis dažnai yra neįvertinta profesija su daug streso, dideliu netikrumo ir nestabilumo jausmu, susijusiu su besikeičiančiais orais bei didelėmis įvairių žaliavų kainomis. 

Sėkmingam žemės ūkio verslui reikalingos vadybos, finansų ir analitinių įgūdžių žinios. Ūkininkai iš visų jėgų stengiasi vystyti žemės ūkio verslą su geriausiais rezultatais. Švietimas atlieka labai svarbų vaidmenį, tačiau tai tik kelio į sėkmę pradžia. Norint sumažinti išlaidas ir klestėti, būtina išsiaiškinti didelių išlaidų priežastis.

Žemės ūkyje dažnai naudojami sprendimai, kuriuos išrado ūkininkų tėvai, seneliai ar net proseneliai. Stiprus įpročių ir senų metodų perėmimas čia yra didžiausias kaltininkas, nes būtent jis neleidžia atnaujinti ūkininkavimo metodų.

Ką reikėtų daryti kitaip?

1. Ankstesnių metų duomenų potencialas

Archyvinių duomenų analizės trūkumas neleidžia daryti išvadų, tačiau net jei šie duomenys yra renkami ir ūkininkas neturi aiškaus žemės ūkio verslo tikslo, bet kokiu atveju duomenys iš esmės yra nenaudingi.

Daugeliu atvejų ūkininkai išsaugo duomenis apie pasėlius, augalų apsaugos produktus ir trąšas, nes to iš jų reikalauja įvairios Žemės ūkio instancijos, tačiau daugiau su jais nieko nedaro.

Tokios kaupiamos informacijos tikslas gali būti, pavyzdžiui, sumažinti trąšų kainą ar padidinti pasėlių derlių ir pan. Labai dažna klaida žemės ūkyje – ilgalaikės analizės trūkumas. Kasmet prieš prasidedant sezonui ūkininkai susiduria su nelengvu iššūkiu, nes turi kuo geriau numatyti reikiamus žemės ūkio produkcijos kiekius. Todėl svarbu rinkti informaciją, kas pastaraisiais metais dirbamos žemės plotuose buvo panaudota ir kokie buvo to rezultatai. 

Traktorių navigacijos renka įvairius duomenis ir juos kaupia tam, kad prieš naują darbo sezoną į juos galėtumėte atsižvelgti.

2. Alternatyva ,,Excel” programai

„Excel“ gali automatiškai skaičiuoti, „Excel“ rūšiuoja informaciją, „Excel“ taip pat gali pridėti ir keisti visus duomenis. Kiekvieną kartą, kai jums to reikia, galite sukurti naują failą, kad įvestumėte naujus duomenis. Bėgant metams failų sąrašas auga. „Šokinėdama“ tarp jų kartais galite pamesti galvą.

„Excel“ yra naudinga priemonė, tačiau ji taip pat turi tam tikrų trūkumų. Ypač valdant didesnius ūkius, vadovams reikia daug daugiau failų. Tam reikia nuolat perjungti skirtingus ,,Excel” failus ir naršyti juose.

Dar viena grėsmė tyko tuomet, kai daug ką jau turintis atsiminti ūkininkas pamiršta nukopijuoti informaciją iš dokumentų ar popieriaus lapo, todėl galiausiai ,,Excel” gali trūkti kai kurių duomenų. 

Alternatyva ,,Excel”? Dabar ūkininkams gali padėti ūkio valdymo programos. Esant pertekliniams darbams ir kitiems įsipareigojimams, informaciją į tokias programas galima greitai suvesti net ir būnant lauke, o viskas būna paruošta ir atnaujinama iki institucijų patikrinimo.

3. Užduočių valdymas

Užduočių tvarkymas ir paskirstymas ūkyje kartais gali kelti iššūkių. Ūkininkas turi paaiškinti visiems aplinkiniams, kaip gerai atlikti užduotis ūkyje. Galimų būdų, kaip vadovauti darbuotojams, sąrašas ilgas, tačiau dažniausiai minimi šie:

  • lentelės su informacija, prisegtos matomoje vietoje, kad niekas nieko nepamirštų,
  • asmeniniai susitikimai su darbuotojais užduočių paskirstymui,
  • laukų priežiūra, siekiant patikrinti darbų eigą,
  • darbuotojų skambučiai su klausimais apie jų darbą ir užduotis.

Deja, tokie darbų valdymo metodai dažnai atima daug laiko ir apsunkina kitus ūkio darbus. Būna, kad kažkas pamiršta užduotį arba atvirkščiai, kelis kartus paskiriama ta pati užduotis arba kažkas neaišku, reikia ko nors paklausti ir dėl to telefonas nenustoja skambėti.

Kaip galite paskirstyti darbuotojams užduotis lengviau? Yra įvairių programų, kurios padeda bendrauti ūkyje, paskirstyti užduotis ir sekti pažangą. Automatizuojant užduočių valdymą, paremtą įvairiomis technologinėmis programomis, sutaupoma daug laiko ir sumažinamos ūkio išlaidos. Dėl to ūkininkas-vadovas, kuris naudoja programą, gali patirti mažiau streso arba išvengti darbuotojų klaidų.