Skip to content
Home » Tapetuoti ar dažyti – palyginimas bei patarimai jums

Tapetuoti ar dažyti – palyginimas bei patarimai jums

Kai norisi pagerinti ar pakeisti patalpos išvaizdą, sienų tapetavimas arba dažymas yra dvi, labai populiarios išeitys. Abi turi savo privalumų ir trūkumų, todėl gali būti sunku nuspręsti, kuri iš jų geriausiai atitinka jūsų poreikius.

Šiame straipsnyje nagrinėsime, kuo geriau tapetai ir kuo geriau sienų dažai. Tikimės, kad pateikti patarimai padės pasirinkti jūsų namams tinkamą variantą. Tad, jeigu ieškote greito ir paprasto būdo kambario interjerui atnaujinti, ar siekiate ryškesnių pokyčių, šiame straipsnyje pateiksime vertingų įžvalgų, padėsiančių priimti geriausią sprendimą.

Tapetai – apžvalga

Tapetai – tai dekoratyvinis popierius, klijuojamas ant sienų. Tapetai jau šimtmečius yra populiarus interjero dizaino pasirinkimas, o pradėjus taikyti naujas spausdinimo ir gamybos technologijas jie tapo dar universalesni ir stilingesni. Tiesa, dabar populiarėja ir skysti tapetai. Skystus tapetus lengva klijuoti voleliu arba mentele, jais galima dengti bet kokį paviršių – sienas, lubas ir baldus. Juos galima rinktis įvairių spalvų ir apdailos, tai patvarus ir ilgalaikis interjero apdailos variantas.

Tapetai gaminami spausdinant raštus ant popieriaus arba neaustinės medžiagos pagrindo. Tada popierinis arba neaustinis pagrindas padengiamas klijų sluoksniu, kuris leidžia jam prilipti prie klijuojamo paviršiaus.

Tapetų klijavimas gali būti šiek tiek sudėtingas, ypač tiems, kurie niekada anksčiau to nedarė. Reikia kruopščiai paruošti paviršių, atlikti tikslius matavimus ir tiksliai iškirpti bei išlyginti tapetus. Tačiau naudojant tinkamus įrankius ir techniką tai galima sėkmingai atlikti kaip „pasidaryk pats” projektą. Dėl savo dizaino arba tekstūros, tapetai tikrai negali būti laikomi minimalistiniu dizaino elementu. Tai – detalus ir savitas sprendimas.

Privalumai

·   Universalumas ir didelė tapetų įvairovė. Tapetai būna įvairiausių raštų, raštų ir spalvų, todėl lengva rasti tai, kas atitinka jūsų skonį ir stilių.

·   Ilgaamžiškumas. Aukštos kokybės tapetai gali tarnauti daugelį metų. Ypač tamsios spalvos lėtai blunka. Kokybiški tapetai neturėtų luptis, todėl tai bus ilgalaikė investicija į jūsų namus.

·   Tekstūra. Kai kurie tapetai turi tekstūrą, suteikiančią erdvei gylio.

·   Maskavimo galimybė. Tapetai gali būti naudojami trūkumams, pavyzdžiui, įtrūkimams, įdubimams ar nelygiems paviršiams, paslėpti.

Trūkumai

·   Aplikavimas. Tapetus gali būti sunku klijuoti, nes reikia tikslumo bei pasiruošimo.

·   Sunkus šalinimas bei keitimas. Tapetų šalinimas gali būti netvarkingas ir ilgai trunkantis procesas.

·   Kaina. Aukštos kokybės tapetai gali būti brangūs, ypač tai jaučiasi, jei jais dengiamas didelis plotas.

Apibendrinant galima teigti, kad tapetai yra universalus ir populiarus pasirinkimas, kuriuo galima papildyti namų interjerą tekstūra ir stiliumi. Nors juos šiek tiek sudėtinga klijuoti, rezultatai gali būti verti pastangų.

Dažai sienoms – apžvalga

Sienų dažai – tai danga, naudojama vidaus ir išorės sienoms apsaugoti ir dekoruoti. Ją sudaro įvairios medžiagos, įskaitant pigmentus, rišamąsias medžiagas, tirpiklius ir priedus. Pigmentai suteikia dažams spalvą, o rišikliai sulaiko pigmentus ir dėl to apdaila yra patvari, nenubyra.

Sienų dažymas, ypač lyginant su tapetavimu, gali būti nesudėtingas procesas, kurį galima atlikti net kaip DIY pramogą. Paviršių, kuri bus dažomas, prieš dažant reikia nuvalyti, nugruntuoti ir tik tada imtis dažymo teptuku arba voleliu. Tačiau pasiekti profesionalų rezultatą gali būti sudėtinga. Dažai labai tinka minimalistiniam interjerui, tačiau norint spalvingų ir įvairių rezultatų reikės didelio pasiruošimo.

Privalumai

·   Universalumas. Sienų dažai būna įvairių spalvų, todėl galima rinktis įgyvendinti įvairiausius sprendimus.

·   Lengva naudoti. Naudojant tinkamus įrankius ir techniką, sienas nudažysite be didesnio vargo ir gausite tikrai neblogą rezultatą.

·   Ekonomiškumas. Lyginant su kitomis sienų dangomis, pavyzdžiui, tapetais ar dailylentėmis, sienų dažai yra palyginti nebrangus pasirinkimas.

·   Lengva keisti. Jei nuspręsite atnaujinti interjerą, pakeisti sienų spalvą – palyginti paprastas ir nebrangus procesas.

Trūkumai

·   Nėra tekstūros. Skirtingai nei tapetai, sienų dažai neturės tekstūros.

·   Ribotas patvarumas. Priklausomai nuo dažų kokybės ir paviršiaus, ant kurio jie yra užtepti, sienų dažus gali reikėti perdengti.

·   Sunkokas pasiruošimas. Kad dažai tinkamai priliptų, būtina tinkamai paruošti paviršių.

·   Garai. Kai kurių tipų sienų dažai dažymo metu skleidžia garus ir stiprius kvapus, kurie tikrai nėra maloniausias dalykas.

Viską įvertinus galima pasakyti, kad sienų dažai yra universali ir ekonomiška vidaus ir išorės sienų dekoravimo priemonė. Nors norint išgauti profesionalią apdailą gali prireikti tam tikro pasiruošimo ir praktikos, tai bus nebrangu, pakankamai nesudėtinga bei leis sienoms atrodyti šiuolaikiškai.