Skip to content
Home » Trumpai ir aiškiai apie tai, kas yra prenataliniai tyrimai

Trumpai ir aiškiai apie tai, kas yra prenataliniai tyrimai

Kiekvienos būsimos mamos svajonė – kad jos vaikas būtų sveikas. Lietuvos ginekologų ir akušerių draugijos rekomenduojami prenataliniai tyrimai leidžia įvertinti vystymosi defektų riziką ir prireikus pradėti tinkamą gydymą dar būnant mamos įsčiose.

Kas yra prenataliniai tyrimai?

Prenatalinis tyrimas rekomenduojamas visoms nėščiosioms. Jei jie yra atliekami tinkamu laiku ir kvalifikuoto personalo, jie leidžia labai tiksliai įvertinti apsigimimų tikimybę. Tokio tipo informacija leidžia tinkamai pasiruošti gimdymui, parengti medicininį veiksmų planą pirmiesiems vaiko gyvenimo mėnesiams ir – jei tai įmanoma dėl pokyčių pobūdžio – pradėti gydymą vaisiui dar būnant įsčiose.

Prenataliniai tyrimai taip pat yra vertingas informacijos apie vystymosi defektų ir tam tikrų ligų paveldimumą šaltinis, kurio žinios leidžia tinkamai prižiūrėti ir tėvus, turinčius tokį polinkį. Pagal prenatalinių tyrimų atlikimo metodą jie skirstomi į invazinius ir neinvazinius. Invaziniai prenataliniai tyrimai taikomi tik tada, kai yra labai didelė įgimtų defektų rizika. Skirtingai nuo neinvazinių prenatalinių testų, jie turi minimalią persileidimo riziką.

Invaziniams prenataliniams tyrimams reikalinga amniocentezė, t. y. turi būti paimtas amniono skystis, placentos fragmentas arba virkštelės kraujas. Kita vertus, neinvaziniai prenataliniai tyrimai apsiriboja motinos kraujo paėmimu ir specialisto atliekamu prenataliniu ultragarsu (dažniausiai per pilvą, pirmaisiais mėnesiais ir per makštį).

Kada atlikti prenatalinius tyrimus?

Lietuvoje ginekologų ir akušerių draugija rekomenduoja prenatalinius tyrimus atlikti pirmąjį trimestrą, nuo 10 iki 14 nėštumo savaitės. Praktiškai tai reiškia, kad daugumai būsimų mamų neinvaziniai prenataliniai tyrimai atliekami praėjus maždaug mėnesiui nuo pirmųjų nėštumo simptomų atsiradimo. Tačiau verta žinoti, kad amniocentezę galima atlikti tik po 13 savaitės – todėl svarbu laiku atlikti neinvazinius tyrimus. Jei jų rezultatas kelia susirūpinimą specialistui, būsimoji mama gali būti nukreipta tolesnei ir išsamesnei diagnostikai.

Kiti prenataliniai tyrimai atliekami apie 20 nėštumo savaitę (vadinamasis ultragarso tyrimas) ir – fiziologinio nėštumo atveju – 30 nėštumo savaitę. Tačiau pirmieji du tyrimai pirmąjį ir antrąjį trimestrą laikomi svarbiausiais.

Iš esmės nereikia iš anksto ruoštis prenataliniams tyrimams, nebūtina nustoti vartoti papildus ir vitaminus, kitus nuolat vartojamus vaistus (jei gydytojas nerekomenduoja kitaip), tačiau reikėtų įsivertinti galimas rizikas.
Daugiau apie prenatalinius neinvazinius tyrimus galite informacijos rasti čia: https://www.placenta.lt/nipt-neinvaziniai-prenataliniai-tyrimai/.

manopomegiai.lt manotechnika.lt manotransportas.lt manovisuomene.lt pasauliomaistas.lt tarpmusu.lt vaikas123.lt manobustas.net manomedicina.lt manokompasas.lt manoerotika.lt manomenas.lt manomarketingas.lt manomenas.lt manomokslas.lt manoprekes.lt manosalis.lt manosportas.info manostatyba.info manoit.lt manoverslas.info mada123.lt spalvotaistorija.lt itbaze.lt justnet.lt tnews.lt cvpavyzdys.com kamtoreikia.lt weboaze.lt epbaze.lt toplaisvalaikis.lt seopaslaugosverslui.lt kasyraseo.info seosmegenis.lt interestingspace.com eksportuoju.lt