Skip to content
Home » Menopauzės sindromas – moters pokyčiai

Menopauzės sindromas – moters pokyčiai

menopauzės sindromas

Pastaraisiais metais sulaukta susidomėjimo pomenopauzinio laikotarpio problemomis dėl ilgėjančios moterų gyvenimo trukmės. Prieš pusę amžiaus pramoninėse šalyse vidutinė moterų gyvenimo trukmė buvo ne daugiau kaip 50–60 metų. Šiuo metu vidutinė moterų gyvenimo trukmė yra 80 metų. JAV per pastaruosius 15 metų vyresnių nei 50 metų moterų skaičius išaugo iki 43 mln. Vokietijoje 95% moterų pasiekia menopauzę, o Austrijoje 13% moterų po menopauzės. Ilgėjant gyvenimo trukmei ypatingos medicininės ir socialinės reikšmės įgauna šio amžiaus moterų gyvenimo kokybę lemiantys aspektai, šiuo amžiaus periodu moters organizme vyksta pokyčiai, neigiamai veikiantys gyvenimo kokybę. Pagrindinis veiksnys yra lytinių hormonų, daugiausia estrogenų, trūkumas, dėl kurio atsiranda įvairių patologinių pokyčių. 

Labiausiai žinomas ankstyvas klimakterinių sutrikimų pasireiškimas yra klimakterinis (menopauzės) sindromas (CS). Menopauzės sindromo (KS) (daugiausia karščio bangų) dažnis, įvairių autorių duomenimis, svyruoja nuo 40 iki 80 proc. Jai būdingi neuropsichiniai, vegetatyviniai-kraujagyslių, medžiagų apykaitos ir endokrininiai sutrikimai. Remiantis šiuolaikinėmis koncepcijomis, tipiškiausios ir ankstyviausios KS apraiškos yra „karščio pylimas“ ir prakaitavimas, arba vadinamieji vazomotoriniai nusiskundimai. Praėjus 2-5 metams nuo menopauzės pradžios, pasireiškia organiniai KS simptomai, įskaitant odos ir jos priedų pakitimus, atrofinius urogenitalinių takų pokyčius. Dėl estrogenų trūkumo jungiamajame audinyje mažėja kolageno susidarymas, todėl oda tampa plona, raukšlėta.

Estrogenų trūkumą moterims po menopauzės lydi makšties kraujotakos sumažėjimas iki įvairaus laipsnio išemijos lygio, iki ryškios. Būtent šis veiksnys gali paaiškinti makšties sausumo ir dispareunijos išsivystymą. Taigi, dažniausi atrofinio vaginito klinikiniai simptomai yra sausumas, niežulys ir deginimas makštyje, dispareunija, pasikartojančios išskyros iš makšties, kontaktinės dėmės, makšties sienelių prolapsas. Praradus atraminių raiščių ir raumenų tonusą, gali iškristi ne tik makšties sienelės, bet ir makšties bei gimdos prolapsas. Atrofinio vaginito simptomai pasireiškia taip pat dažnai, kaip ir atrofinio uretrito (atrofinio cistouretrito) simptomai, ir dažnai su jais derinami. Atrofinio cistouretrito simptomai gali pasireikšti atskirai arba būti kartu su tikrojo streso šlapimo nelaikymo ir mišriu išsivystymu, kai prie tikrojo stresinio šlapimo nelaikymo pridedamas būtinas (imperatyvus) potraukis, o šlapimo nelaikymas atsiranda esant potraukiui ar nelaikant šlapimo. Vėlyvosios pomenopauzinės ligos apima širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL) ir osteoporozę. Epidemiologiniai Amerikos širdies asociacijos duomenys rodo, kad širdies ir kraujagyslių ligos antroje gyvenimo pusėje tebėra pagrindinė moterų mirties ir negalios priežastis ir nusineša daugiau gyvybių nei vėžys, nelaimingi atsitikimai ir diabetas kartu paėmus. Menopauzė sustiprina hipertenziją, taip pat pagreitina kitų širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksnių, tokių kaip atsparumas insulinui, dislipidemija ir nutukimas, vystymąsi.

Lytinio hormono trūkumo menopauzėje būdus sąlygiškai galima suskirstyti į 3 grupes:

  1. Estrogenų trūkumo įtaka lipoproteinų (LP) apykaitai;
  2. Tiesioginė įtaka biocheminiams procesams kraujagyslių sienelėse per specifinius estrogenų receptorius (endotelino-1, azoto oksido, prostaciklino sintezė);
  3. Netiesioginė įtaka per gliukozės, insulino, homocisteino apykaitą, hemostazės sistemą, riebalų pasiskirstymą ir kt.

Yra žinoma, kad daugumos moterų, sergančių menopauzės sindromu, pastebimai sumažėja fizinio krūvio tolerancija (ypač moterims po menopauzės), taip pat sumažėja atliekamo darbo apimtys ir slenkstinės apkrovos reikšmė. Viena pagrindinių moterų po menopauzės fizinio darbingumo mažėjimo priežasčių yra lipidų apykaitos sutrikimai ir hiperlipidemijos išsivystymas, dėl kurio keičiasi kapiliarų endotelio struktūra, sumažėja jų pralaidumas ir sumažėja deguonies pernešimas, dėl kurio gali kilti problemų. sukelia miokardo hipoksiją.

Vėlyvieji medžiagų apykaitos sutrikimai taip pat apima osteoporozę po menopauzės. Dėl demografinių pokyčių, kuriems būdingas vyresnio amžiaus gyventojų skaičiaus padidėjimas išsivysčiusiose šalyse, didėjantis osteoporozės paplitimas ir finansinės lūžių gydymo išlaidos, per pastaruosius 20–25 metus visame pasaulyje padidino susidomėjimą šia problema. PSO ekspertų išvadomis, sergamumas osteoporoze užima trečią vietą pasaulyje po širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto. Osteoporozė po menopauzės yra daugiafaktorinė liga, kurioje pagrindinį vaidmenį vaidina lytinių hormonų trūkumas ir genetiniai veiksniai, kaulų masė menopauzės metu ir kaulų retėjimo greitis su amžiumi. Iki 17-25 metų susidaro vadinamoji kaulinio audinio „piko masė“, kurios formavime dalyvauja genetiniai, maistiniai (mitybos ir kalcio suvartojimas) ir mechaniniai (apkrovos) veiksniai. Per 10-20 metų kaulų masė nepadidėja, o vėliau pradeda palaipsniui mažėti. „Pikinė masė“, susidariusi pirmaisiais gyvenimo metais, „prarandama“ senėjimo procese. Pagrindinis skundas gali būti skausmas kryžkaulio ir juosmens srityje, kurį sustiprina fizinis krūvis, vaikščiojimas ar ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje. Šie skausmai sumažėja arba išnyksta pailsėjus gulimoje padėtyje. Skausmas riboja judėjimą juosmens srityje. Kitas šio skausmo sindromo bruožas yra antiprostaglandininių vaistų poveikio trūkumas. Kartais nugaros ir dubens kaulų skausmas priverčia pacientą gulėti. Visiems pacientams, sergantiems pomenopauzine osteoporoze, būdingi stuburo simptomai yra sulenkimas ir sulėtėjęs augimas. Taigi, osteoporozė yra vyresnio amžiaus žmonių kančių ir negalios, pablogėjusios gyvenimo kokybės ir priešlaikinės mirties priežastis bei didelė socialinė ir ekonominė problema.

Ne paslaptis, kad šiuo metu gydymo sėkmė priklauso nuo savalaikės diagnozės, o tam būtina turėti informacijos. Kuo daugiau moteris žinos apie save ir jos organizme vykstančius pokyčius, tuo greičiau ji galės kreiptis į gydytoją, tuo paprasčiau ir lengviau bus galima išspręsti problemas. Todėl jei norite atrodyti linksmai, džiaugtis gyvenimu, gyventi psichiškai ir fiziškai pusiausvyrai, nustumiant senatvę, tuomet kviečiame kreiptis į Homo Sanus klinikos specialistus.